Strony

Najnowsze wpisy

Najnowsze komentarze

  Sierpień 2021
  P W Ś C P S N
   1
  2345678
  9101112131415
  16171819202122
  23242526272829
  3031  

  Wykończenia drewna

  Wykończenia drewna

  Wykończenia powierzchni drewna są różnorodne. Rodzaj wykończenia zależy od przedmiotu, jego stylu, rodzaju drewna, z którego został wykonany, oraz od jego przyszłego przeznaczenia, a także gustu właściciela. Najczęściej stosowanym rodzajem wykończenia drewna podczas renowacji jest lakierowanie.

  Lakiery poliuretanowe

  Są to związki żywicy syntetycznej służące do zabezpieczania różnych powierzchni. Sklepy oferują zabarwione substancje poliuretanowe, złożone z dwóch oddzielnych składników, które przed użyciem należy wymieszać.
  Są bardzo praktyczne w użyciu, bo można je nakładać jak warstwę farby. Trzeba jednak zaopatrzyć się w pędzel z miękkiego włosia i pamiętać, by nałożyć przynajmniej dwie warstwy tego preparatu.

  Lakiery syntetyczne

  Wykorzystywane są do wykończenia drewna, jego zabezpieczenia i dekoracji. Stanowią warstwę ochronną drewna, ożywiają jego kolor, dodają przedmiotom intensywności i blasku.
  Obecnie produkowane lakiery powstają na bazie żywic syntetycznych i wody. Są trwałe, szybko schną i nie żółkną.

  Politura szelakowa

  Politurę nanosi się na powierzchnię gąbką lub specjalnym tamponem. Aby uzyskać równomierną i błyszczącą powłokę, należy rozprowadzać bardzo cienkie warstwy politury. Doskonała przy wykończeniach mniej zniszczonych mebli.

  Emalie akrylowe

  Emalie akrylowe rozpuszczają się w wodzie i wnikają w głąb drewna, nie niszcząc naturalnego układu słojów. Wytwarzane są w różnych kolorach; trwałe i łatwe w nakładaniu; z tego powodu często zastępują oleiste lakiery poliuretanowe.

  Farby akrylowe

  Szybko schnące farby na bazie wody; oferowane w szerokiej gamie kolorów, które można łączyć. Służą do malowania drewna, uprzednio oczyszczonego i zagruntowanego, lub dobrze wypolerowanych powierzchni gipsowych.

  Wosk

  Wosk pszczeli używany do powierzchni drewnianych trzeba rozpuścić w 50-procentowym roztworze czystej terpentyny.
  Preparat łatwo łączy się z barwnikiem; dostępny w najbardziej popularnych kolorach drewna.

  Nakładanie wosku

  Ostatnim etapem prac renowacyjnych jest nałożenie wosku, który odżywia drewno i nadaje mu satynowy wygląd. Za pomocą ściereczki nakładamy cienką warstwę wosku na drewno, a po kilku minutach polerujemy powierzchnię aż do uzyskania połysku. Na wywoskowaną powierzchnię nie należy nakładać lakieru.

  Szelak

  Rodzaj emulsji wytwarzanej na bazie naturalnej żywicy pozyskiwanej z maleńkich owadów. Szelak jest sprzedawany w postaci drobnych granulek, które należy rozpuścić w alkoholu metylowym.

  Bawełniane ściereczki

  Bawełniana ściereczka z luźno splecionych włókien bawełny, przypominająca gęstą gąbkę, jest niezwykle przydatna w pracach renowacyjnych. Taka ściereczka łatwo chłonie wilgoć i wprost idealnie nadaje się do nałożenia szelaku czy farby na drewno.
  Dobra ściereczka nie powinna się strzępić. Może także posłużyć do polerowania woskowanych powierzchni, nabłyszczania czy usuwania patyny.

  Pędzle

  Na rynku znajdziemy duży wybór pędzli o różnym przeznaczeniu. W przypadku prac renowacyjnych najodpowiedniejsze będą pędzle z grubego włosia (do nakładania preparatów czyszczących bądź patyny) oraz miękkie pędzle do nanoszenia emalii i podkładów koloryzujących.


  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *