Strony

Najnowsze wpisy

Najnowsze komentarze

  Maj 2021
  P W Ś C P S N
   12
  3456789
  10111213141516
  17181920212223
  24252627282930
  31  

  Wykończanie krawędzi paneli

  Wykończanie krawędzi paneli

  Szczególnej obróbki wymagają przed lakierowaniem krawędzie. Wszystkie krawędzie paneli wewnątrz pomieszczeń przed nałożeniem na nie powłok powinny być zeszlifowane papierem ściernym do promienia zaokrąglenia około 1 mm. Innego zeszlifowania wymagają deski przeznaczone na panele zewnątrz pomieszczeń. W tych deskach krawędzie należy zeszlifować do promienia zaokrąglenia 2—4 mm. Przy nanoszeniu lakieru na płaszczyznę wytwarza się powłoka określonej grubości (rysunek).

  Rysunek. Zaokrąglenie krawędzi przed lakierowaniem do promienia 2—4 mm: a) krawędź zaokrąglona, b) grubość powłoki lakierowej „a” jest taka sama na łuku jak i płaszczyźnie.

  W ciekłym stanie lakier na krawędzi ostrej nie jest w stanie wytworzyć powłoki o tej samej grubości. Warstwa powłoki lakierowanej jest w tym miejscu cieńsza (rysunek).

  Rysunek. Warstwa powłoki lakierowej naniesiona na ostrą krawędź: a) na ostrej krawędzi grubość powłoki stanowi 1/3 grubości powłoki na płaszczyźnie, b) na krawędzi dochodzi do pęknięcia powłoki i wnikania wody.

  Ponadto w tych miejscach powłoka lakierowana najczęściej ulega uszkodzeniu. Mała szczelina umożliwia wówczas wnikanie wody do drewna, ale uniemożliwia jej odparowanie, ponieważ powierzchni parowania praktycznie nie ma. Miejscowe zawilgocenie drewna powoduje sinienie i odpadanie warstwy powłoki. Naprawa jest problematyczna, ponieważ przeszlifowanie uszkodzonego miejsca i powtórne malowanie nie usuwa przyczyny, tj. zawilgocenia. Na wilgotnym podkładzie lakier ponownie szybko się złuszczy i drewno ciemnieje dalej. Dlatego konieczne jest większe zaokrąglenie krawędzi.


  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *