Strony

Najnowsze wpisy

Najnowsze komentarze

  Maj 2021
  P W Ś C P S N
   12
  3456789
  10111213141516
  17181920212223
  24252627282930
  31  

  Przekroje złącz elementów okleinowanych

  Przekroje złącz elementów okleinowanych

  Na rysunku przedstawiono przekroje złącz okleinowanych – fornirowanych elementów. Obcym piórem bywa najczęściej sklejka okleinowana tą samą okleiną co strona licowa wykładziny.

  Rysunek. Rodzaje złączy wykładzin z elementów okleinowanych – fornirowanych: a) obce pióro z prostym rowkiem, b) obce pióro z rowkiem trapezowym, c) wklejony wpust i pióro z prostym rowkiem, d) wklejony wpust i pióro z rowkiem trapezowym, e) złącze na styk z krytym obcym piórem, f) złącze z wklejonym wrębem i prostym rowkiem, g) złącze z wklejonym wrębem i poszerzonym prostym rowkiem, h) złącze z wklejonym wrębem i poszerzonym trapezowym rowkiem, i) złącze stykowe z krytym piórem i trójkątnym rowkiem

  Dobre wrażenie robi również oklejenie obcego pióra i ewentualnie boków elementów nieco jaśniejszą okleiną od płaszczyzn czołowych. Jeżeli, na przykład elementy są oklejone okleiną z dębu lub wiązu, to boki i pióro mogą być oklejone drewnem z klonu, brzozy, bielem z jesionu itp.

  Na pióra nie nadaje się tworzywo sztuczne imitujące drewno, ponieważ nie pasuje do naturalnego materiału.

  Z podanych na rysunku powyżej przykładów przekrojów złącz najłatwiejszy do wykonania i najbardziej estetyczny jest pierwszy (rys. a).

  Jeżeli pionową wykładzinę ścienną chcemy uplastycznić, musimy zastosować inny rodzaj złączy.

  Rysunek. Wykładzina ścienna z elementów okleinowanych, przemiennie schodkowana.

  Rysunek. Złącza elementów okleinowanych wykładziny schodkowej: a) elementy wysunięte są nabijane prostopadle do wykładziny, b) elemency wysunięte są wsuwane we wpusty.

  Wg rys. a wpusty są wykonane prostopadle do ściany. Elementy przylegające do ściany muszą być dobrze przymocowane do rusztu. Bardzo ważny jest również ich rozstaw, aby mogły być zachowane odstępy wpustów od krawędzi w obu łączonych elementach. Dla zachowania prawidłowej odległości dobrze jest wykonać szablon. Pióra przed włożeniem we wpust muszą być powleczone klejem. Tolerancja wymiarów wpustu i pióra powinna być taka, aby złącze „na sucho” samo trzymało. Odchylenia elementów zewnętrznych od pionu powinny być zlikwidowane po ich dociśnięciu.

  Łatwiejszy montaż, ale kosztem zmniejszonej wypukłości (12 mm w stosunku do 18 mm w poprzednim przypadku), uzyskuje się stosując drugi rodzaj złącza (rys. b). Nieokleinowane pióro ze sklejki o wymiarach 4X40 mm przykleja się i przykręca do tylnej ścianki wystającego elementu z wypustem 7 mm. Wystająca część sklejki tworzy w zasadzie pióro. Dalszy montaż jest identyczny jak przy wykładzinach płaskich.

  Plastyczność okładziny można również osiągnąć metodą jednostronnego nakładania elementów na siebie (rysunek).

  Rysunek. Wykładzina zakładkowa z elementów okleinowanych.

  Złącze wówczas należy dostosować do kąta nachylenia nakładanych elementów.

  Rysunek. Kasetonowy strop wykładany elementami o różnej grubości.

  Na rysunek przedstawiono kasetonowy strop z elementów różnej grubości. Cieńsze elementy wykładziny są obustronnie okleinowane, a na obwodzie mają wręby. Grubsze elementy składają się z ramki z drewna świerkowego wypełnionej żebrami i dwustronnie oklejonej twardą płytą pilśniową. Widoczna płyta pilśniowa jest laminowana z rysunkiem w delikatnej kratce. Złącze stanowi pasek sklejki przyklejonej i przybitej do jednego z elementów.

  Rysunek. Złącza kasetonowej wykładziny stropowej z elementów o różnej grubości.


  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *