Strony

Najnowsze wpisy

Najnowsze komentarze

  Maj 2021
  P W Ś C P S N
   12
  3456789
  10111213141516
  17181920212223
  24252627282930
  31  

  Pojemnik na jarzyny i butelki

  Pojemnik na jarzyny i butelki

  Współczesne małe mieszkania wyposażone są też w miniaturowe piwnice. Należy w związku z tym zastanowić się, co można zrobić, aby ich powierzchnię należycie zagospodarować. Proponujemy budowę bardzo prostego i praktycznego pojemnika na jarzyny wyposażonego w kilka szuflad, umożliwiających przechowywanie ziemniaków, marchwi, cebuli itp. Taki pojemnik, przedstawiony na rysunku poniżej, może być zaopatrzony w szereg wystających z boku kołków służących do pomieszczenia pustych butelek, które nie będą się kurzyć, a jednocześnie wywietrzą się należycie przed ponownym ich wykorzystaniem.

  Pojemnik składa się z czterech płyt (a, b, b', c) wyciętych ze sklejki grubości około 15-20 mm lub z płyty stolarskiej. Można zastosować również grubą (25-30 mm) płytę wiórową, która jednak jest bardzo krucha i trudniejsza do obróbki (łatwo niszczą się jej ostre krawędzie, szczerbi się przekrój), a poza tym jest ciężka. Boki pojemnika połączone są na drewniane kołki grubości 8 mm i klej do drewna. Konstrukcja wsparta jest na czterech klockach (e1, e2, e3 i e4) wysokości 100 mm służących do odizolowania dolnej płyty pojemnika od podłogi piwnicy. Przednia część pojemnika jest u dołu całkowicie przysłonięta listwą d tak, że tworzy się tam skrzyneczka (nie wysuwana) umożliwiająca przechowywanie większej ilości ciężkich jarzyn, na przykład kapusty. Nad tą skrzyneczką boki pojemnika zaopatrzone zostały w poziome listwy o przekroju 20×20 mm służące jako prowadnice szuflad. Z boku pojemnika znajdują się trójkątne listwy wyposażone w drewniane kołki o średnicy 12 mm do wieszania na nich butelek.

  Szuflady pojemnika mają dna przewiercone wiertłem o średnicy 26 mm (piła otwornica napędzana elektryczną wiertarką), aby umożliwić dostęp powietrza do jarzyn znajdujących się na dnie.

  Cały pojemnik malujemy emalią olejną do drewna – najpierw farbą podkładową, a następnie dwukrotnie farbą nawierzchniową. Kolor farby jest zupełnie dowolny.


  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *