Strony

Najnowsze wpisy

Najnowsze komentarze

  Maj 2021
  P W Ś C P S N
   12
  3456789
  10111213141516
  17181920212223
  24252627282930
  31  

  Panele ścienne z gotowych płyt okleinowanych

  Panele ścienne z gotowych płyt okleinowanych

  W sprzedaży detalicznej można spotkać płyty okleinowane które po pocięciu i wykonaniu wpustu na obce pióro można użyć na wykładzinę. Na ogół płyty te nie mają symetrycznego rysunku okleiny. Na wykładziny najlepiej nadają się płyty oklejane drewnem dębu, limby (sosny), jesionu i klonu.

  Montaż wykładziny z gotowych płyt okleinowanych

  Podobnie jak pod wykładziny z desek, najpierw należy przygotować idealnie równy ruszt. Zostało to opisane w artykule — Przygotowanie podłoża pod wykładzinę.

  Elementy z płyt okleinowanych można mocować w różnoraki sposób. Wydaje się, że najlepszym sposobem montażu jest mocowanie przy użyciu płaskowników z blachy (rys. a, b).

  Rysunek. Sposoby mocowania elementów okleinowanych do rusztu: a, b) za pomocą blaszki przykręcanej dwoma wkrętami od spodu do płyt i jednym z wierzchu do rusztu, c) mocowanie na wkręty lub gwoździe (jedynie przy małych elementach).

  Wymiary elementów mogą być różne. Mocowanie elementów na wkręty gwarantuje dużą wytrzymałość złącza. Zastosowanie wkrętów samogwintujących zwiększa jeszcze wytrzymałość. Sposób mocowania jest następujący. Do tylnej strony elementu ułożonego na miękkiej podkładce (kocu itp.) przykręcamy płaskowniki w tych miejscach, w których znajduje się ruszt. Część płaskownika pozostawiamy wystający poza krawędź elementu na tyle, aby podczas przykręcania go do rusztu nie uszkodzić bocznej płaszczyzny elementu. Nadmiernie wystający płaskownik jest również niepożądany, ponieważ osłabia złącze. Otwory na wkręty bądź nawiercamy, bądź znaczymy cienkim punktakiem.

  Montaż wykładzin z płyt okleinowanych z cokołem.

  Cokół wykładziny ściennej uwypukla przejście od podłogi do ściany. Na ogół stosuje się cokoły z tego samego drewna co wykładzina. Dostateczne uwypuklenie można uzyskać przez przesunięcie' płaszczyzny cokołu o 5—10 mm bliżej ściany. Daje się wówczas pod cokół cieńsze listwy na ruszt (rysunek).

  Kierunek przebiegu włókien drzewnych oraz szerokość cokołu mogą być identyczne jak elementów wykładziny (rys. a) lub przebieg włókien może być prostopadły do przebiegu włókien wykładziny (rys. b). Elementy cokołu przybija się bezpośrednio gwoździami do listwy rusztu. Dodatkowo można jeszcze stosować klej, np. wikol (rys. c).

  Rysunek. Okleinowana wykładzina ścienna z cokołem: a) kierunek przebiegu włókien i szerokość elementów cokołu jest identyczna jak wykładziny ściennej, b) elementy cokołu ułożone prostopadle do kierunku elementów wykładziny ściennej, c) element cokołu — przekrój poprzeczny: 1 — element wykładziny, 2 — listwa rusztu normalnej grubości (20 mm), 3 — cokół, 4 — klej dyspersyjny, 5 — listwa rusztowa cokołu cieńsza o 5—8 mm.


  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *