Strony

Najnowsze wpisy

Najnowsze komentarze

  Sierpień 2021
  P W Ś C P S N
   1
  2345678
  9101112131415
  16171819202122
  23242526272829
  3031  

  Murowane altany działkowe z grillem, kominkiem, wędzarnią

  Murowane altany działkowe z grillem, kominkiem, wędzarnią

  Wielu posiadaczy dużych ogrodów zastanawia się w jaki sposób zagospodarować wolną przestrzeń oraz zapełnić, a tym samym urozmaicić nudny ogrodowy pejzaż. Doskonałą odpowiedzią na tego typu dylematy jest budowa altanki rekreacyjnej, łączącej funkcjonalność z walorami estetycznymi. Najczęściej są to drewniane budowle ale szczególnie do dużych działek polecane są murowane.

  Murowane altany są zdecydowanie trwalsze od drewnianych, ponieważ stworzone z mocniejszych materiałów- kostki, cegły (zwykłej, szamotowej, licowej, klinkierowej), kamienia (naturalnego, granitu, piaskowca), warstw betonowych, choć niejednokrotnie także z elementami drewnianymi w roli ozdobników.

  Podstawową cechą tych surowców jest wytrzymałość i odporność na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych. Ponadto nie nagrzewają się tak szybko, więc podczas letnich upałów można rozkoszować się przyjemnym  chłodem wnętrz murowanych altanek. Ta równowaga cieplna ma również zastosowanie porą zimową, kiedy wewnątrz utrzymuje się zdecydowanie wyższa temperatura niż na mroźnym podwórku. Nie bez znaczenia jest także przydatna właściwość chroniące przed wilgocią.

  Niestety jednak, tego typu altanki są droższe w wykonaniu, ze względu na potrzebny materiał, oraz o wiele trudniejsze, zatem wymagają zaangażowania w budowę fachowców.

  Murowane altany połączone są często z elementami mającymi zastosowanie kuchenne typu: wędzarnia, grill, czy kominek. Budowa tych dodatków to skomplikowany proces, dlatego najlepiej skorzystać z pomocy specjalistów z zakresu usług zduńskich. Podstawą jest właściwy fundament zapewniający stabilność całej konstrukcji. W przypadku wędzarni składającej się z paleniska, komory wędzarniczej oraz przewodu kominowego, ważne aby nie zabrakło termometru przytwierdzonego do drzwi komory oraz zasuwy do regulacji ciągu, dzięki której możliwe jest zwiększanie lub zmniejszanie temperatury oraz gęstości dymu. Stosunkowo wysokie koszty budowy rekompensowane są przez szeroki wachlarz zastosowania- wędzenie gorące, wędzenie zimnym dymem albo wędzenie połączone z pieczeniem.  Szczególnie popularnym rozwiązaniem jest altanka wyposażona w wędzarnie z funkcją grilla montowanego przy pomocy kratki rozkładanej nad paleniskiem. Tego typu oferta pozwala przygotować potrawy, szczególnie wędlin,  na wiele sposobów- w formie aromatycznych wędzonek, upieczonych smakołyków, czy klasycznych szaszłyków.

  Rzadziej spotykane są altany z kominkiem umieszczonym tuż obok lub wewnątrz budowli. W tym drugim przypadku konieczny jest otwór w dachu odprowadzający dym z przewodu kominowego. To rozwiązanie sprawdza się szczególnie w chłodne, jesienne dni.

  Planując budowę wędzarni, kominka, czy grilla, ważne jest zadbanie o wysokiej jakości materiał, który poddany będzie działaniu wysokich temperatur. W przypadku użycia tanich surowców nie można wykluczyć późniejszych pęknięć konstrukcji lub powstania innych defektów.

  Gdy dysponujemy dużą, wolną przestrzenią warto pomyśleć o budowie całego kompleksu ogrodowego- murowanej altanki z wędzarnią, grillem lub kominkiem. Odpowiednie połączenie trwałych surowców- cegieł, betonu i kamienia- poza walorami funkcjonalnymi stanowić będzie także eleganckie urozmaicenie  powierzchni ogrodu.


  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *