Strony

Najnowsze wpisy

Najnowsze komentarze

  Maj 2021
  P W Ś C P S N
   12
  3456789
  10111213141516
  17181920212223
  24252627282930
  31  

  Budowa altanki czworo-, sześcio- i ośmiokątnej

  Budowa altanki czworo-, sześcio- i ośmiokątnej

  Najczęściej budowanymi altanami ogrodowymi są te wznoszone na planie kwadratu. To jednocześnie najprostsze tego typu obiekty, ponieważ oparte są na czterech słupach nośnych i prostym w wykonaniu podeście. Całość wieńczy dach jedno-, dwu- albo czterospadowy.

  W przypadku altan sześciobocznych i ośmiobocznych, budowanych na planie sześciokąta i ośmiokąta, konieczne jest użycie większej ilości pionowych belek (sześciu i ośmiu) oraz skomplikowane wykończenie platformy podłogowej. Również trudniejsza jest w tych przypadkach konstrukcja dachów wielospadowych, połączonych z kilku krzyżujących się połaci.

  Najważniejszym elementem budowy altanek jest wykonanie punktowych fundamentów, o ilości uzależnionej od liczby mocowanych do nich pionowych słupów nośnych.

  W budynkach małej architektury ogrodowej stosowane są różnego rodzaju konstrukcje dachowe. Na ogół są to dachy strome. Wyjątkiem od tej reguły są niektóre projekty wiat z pulpitowym, płaskim zadaszeniem. Jednak nie poleca się tego typu rozwiązań ze względu na możliwość uszkodzenia konstrukcji na skutek np. obciążenia warstwą zalegającego śniegu. W takim przypadku istotne jest regularne odśnieżanie dachu.

  W przypadku budowy dachu jednospadowego w formie jednej, skośnej połaci, należy pamiętać o konieczności budowy osobnej konstrukcji dla stropu i osobnej dla dachu. To rozwiązanie, ze względów estetycznych, nie jest częste w przypadku altan ogrodowych, natomiast doskonale sprawdza się na budynkach usytuowanych na długich, wąskich działkach.

  Najpopularniejszy typ dachu stromego- dwuspadowy- zbudowany z dwóch skośnych połaci także nie jest polecany jako zwieńczenie altanek, ponieważ na ogół nie pasuje do małych budynków, powodując zaburzenia proporcji budowli, która w efekcie sprawia wrażenie nierównomiernie rozłożonego ciężaru- górna część wizualnie przeciąża lekką, dolną część konstrukcji.

  Optymalnym rozwiązaniem w kwestii zadaszenia altanek są dachy wielospadowe, połączone z kilku, krzyżujących się połaci. Są to dachy cztero-, sześcio- i ośmiospadowe, których połacie są ścięte u góry albo tworzą efektowny stożek.

  Wykonanie budowli o przeznaczeniu rekreacyjnym, zarówno na planie kwadratu, jak i sześciokąta, czy nawet ośmiokąta wymaga działania w oparciu o sprawdzony projekt. W przypadku gdy sami zdecydujemy podjąć się budowy musimy najpierw dokładnie przemyśleć wszystkie etapy konstrukcji i zaopatrzyć się w niezbędne elementy montażowe oraz potrzebne narzędzia. Najważniejsze jednak aby wszystkie elementy składowe przestrzeni- altana, dom, ogrodzenie- idealnie ze sobą współgrały, dlatego całość powinna być utrzymana w jednym stylu. Możemy także zlecić wykonanie altanki prywatnej firmie, jednak wówczas koszty inwestycji będą o wiele większe.


  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *