Strony

Najnowsze wpisy

Najnowsze komentarze

  Sierpień 2021
  P W Ś C P S N
   1
  2345678
  9101112131415
  16171819202122
  23242526272829
  3031  

  Barwniki i patyny do drewna

  Barwniki do drewna

  Barwniki do drewna to przezroczyste płyny, które nadają drewnu pożądany kolor. Odpowiedni rozpuszczalnik, który służy jako środek wspomagający, wpływa na właściwości barwnika, czas jego schnięcia, konsystencję i łatwość nakładania.
  Aby drewno równomiernie wchłonęło barwnik, należy uprzednio oczyścić i odtłuścić jego powierzchnię. W tym celu trzeba usunąć zbędny pył wilgotną szmatką nasączoną terpentyną mineralną.

  Barwniki rozpuszczalne

  To barwniki rozpuszczone w benzynie lub rozpuszczalniku na bazie węglowodorów. Środki do barwienia można kupić gotowe. Nie niszczą słojów drewna i mają większą zdolność przenikania w głąb jego struktury niż inne preparaty. Nakładamy je za pomocą szmatki, ponieważ są szybko wchłaniane przez drewno.

  Farby alkoholowe

  Powstają na bazie sproszkowanej aniliny, którą rozpuszcza się w roztworach metylenowych lub w alkoholu. Występują w bogatej palecie kolorów, które można mieszać. Farby nakładamy pędzlem, szmatką bądź pistoletem lub poprzez zanurzenie w nich odpowiedniego przedmiotu.
  To barwniki szybko schnące, co utrudnia naniesienie jednolitej warstwy na duże przedmioty.

  Farby wodne

  Są dostępne w postaci kryształków lub proszku w rozmaitych kolorach. Substancje można łączyć w celu zwiększenia palety barw. Farby nakładamy delikatną szmatką, pędzelkiem lub gąbką. Po zastosowaniu tego rodzaju farb należy zabezpieczyć powierzchnię drewna. By uniknąć zniszczenia struktury słojów, przed przystąpieniem do malowania danej powierzchni należy ją najpierw nawilżyć.

  Sztuczne patyny

  Sztuczne patynowanie polega na działaniu jednego lub kilku czynników na powierzchnię przedmiotu, któremu zamierzamy nadać efekt starości. Gotowe patyny oferowane są w postaci substancji wodnej lub oleistej. Najbardziej popularne to patyny w kolorze złota, w bogatej gamie tonów i odcieni.

  Farby olejne

  Wolno schną i występują w bogatej palecie barw. Mają tłustą konsystencję. Cząsteczki pigmentu zawarte w tych farbach mieszają się z olejem lnianym i rozpuszczają się w terpentynie.

  Bitum

  Najczęściej używana patyna. Jest to gęsta, ciemnobrązowa substancja pochodzenia mineralnego, służąca do sztucznego patynowania, która nadaje przedmiotom efekt starości. Rozpuszcza się w terpentynie, więc można ją łączyć z płynnym woskiem, farbami olejnymi i lakierami.

  Pigmenty

  Służą do barwienia lakierów stosowanych w celu uzyskania efektu patyny na drewnie lub metalu.

  Wosk w płynie

  Pszczeli wosk w płynie to bezbarwna substancja pozwalająca na uzyskanie odpowiedniego zabarwienia drewna. Wosk ten można nakładać gąbeczką, aby otrzymać efekt sztucznej patyny.


  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *