Wykończanie krawędzi paneli
Szczególnej obróbki wymagają przed lakierowaniem krawędzie. Wszystkie krawędzie paneli wewnątrz pomieszczeń przed nałożeniem na nie powłok powinny być zeszlifowane papierem ściernym do promienia zaokrąglenia około 1 mm. Innego zeszlifowania wymagają deski przeznaczone na panele zewnątrz pomieszczeń. W tych deskach krawędzie należy zeszlifować do promienia zaokrąglenia 2—4 mm. Przy nanoszeniu lakieru na płaszczyznę wytwarza się powłoka określonej grubości (rysunek).
Rysunek. Zaokrąglenie krawędzi przed lakierowaniem do promienia 2—4 mm: a) krawędź zaokrąglona, b) grubość powłoki lakierowej „a” jest taka sama na łuku jak i płaszczyźnie.
W ciekłym stanie lakier na krawędzi ostrej nie jest w stanie wytworzyć powłoki o tej samej grubości. Warstwa powłoki lakierowanej jest w tym miejscu cieńsza (rysunek).
Rysunek. Warstwa powłoki lakierowej naniesiona na ostrą krawędź: a) na ostrej krawędzi grubość powłoki stanowi 1/3 grubości powłoki na płaszczyźnie, b) na krawędzi dochodzi do pęknięcia powłoki i wnikania wody.
Ponadto w tych miejscach powłoka lakierowana najczęściej ulega uszkodzeniu. Mała szczelina umożliwia wówczas wnikanie wody do drewna, ale uniemożliwia jej odparowanie, ponieważ powierzchni parowania praktycznie nie ma. Miejscowe zawilgocenie drewna powoduje sinienie i odpadanie warstwy powłoki. Naprawa jest problematyczna, ponieważ przeszlifowanie uszkodzonego miejsca i powtórne malowanie nie usuwa przyczyny, tj. zawilgocenia. Na wilgotnym podkładzie lakier ponownie szybko się złuszczy i drewno ciemnieje dalej. Dlatego konieczne jest większe zaokrąglenie krawędzi.
Najnowsze komentarze