Strony

Najnowsze wpisy

Najnowsze komentarze

  Sierpień 2021
  P W Ś C P S N
   1
  2345678
  9101112131415
  16171819202122
  23242526272829
  3031  

  Podłogi z drewna

  Podłogi z drewna

  Potrzeba rozwoju budownictwa w Polsce, w tym zwłaszcza mieszkaniowego, jest ogólnie znana. Niedostatek mieszkań oraz innych lokali użyteczności publicznej będzie wymagał wielu radykalnych zmian w wielu dziedzinach budownictwa, w tym również w produkcji materiałów wykończeniowych.

  Jednym z elementów wykończeniowych wnętrz wszystkich budynków są podłogi. W dotychczasowej uprzemysłowionej technologii budownictwa mieszkaniowego podłogi układano głównie z płytek PCW lub innych wykładzin z tworzyw sztucznych. Jedyną zaletą tych podłóg, i to tylko z punktu widzenia wykonawcy, była łatwość i szybkość wykładania. O walorach użytkowych zaś trudno w ogóle się wypowiadać.

  Tradycyjne podłogi z drewna w ostatnich latach stały się rzadkością i zaczęły być symbolem wielkobogactwa. A przecież o decyzji ich sto

  sowania rzadko rolę odgrywał nadmiar pieniądza. Przeważały raczej względy zdrowotne i użytkowe. Do niezaprzeczalnych zalet podłóg drewnianych należy zaliczyć dużą trwałość, dobrą izolację cieplną, łatwość konserwacji i napraw, oraz właściwości zdrowotne i estetyczne.

  U podstaw zaniku tradycyjnych podłóg z drewna legły głównie wysokie koszty, w tym znaczny udział kosztów układania, oraz braki rynkowe materiałów podłogowych z drewna. Te ostatnie można by było w znacznym stopniu złagodzić poprzez rozwój przemysłu kluczowego i rzemiosła wytwarzającego różne posadzki z drewna. Surowca, w postaci głównie twardego drewna liściastego, w polskich lasach są dość znaczne zapasy. Szczególnie jeśli się rozważy możliwości wykorzystywania do tych celów, np. przez rzemiosło, drewna gorszej jakości.

  Problematykę wysokich kosztów podłóg z drewna można również rozwiązać. Jedną z dróg jest minimalizacja kosztów układania i wykończenia. Praca przy układaniu parkietu jest trudna, ale możliwa do wykonania przez osobę z talentem majsterkowicza. Łatwiejsze jest układanie posadzki mozaikowej i podłóg z desek.

  Niniejszy rozdział jest uzupełnieniem o wykładzinach ściennych i sufitowych z drewna. Celem jest podanie praktycznych wskazówek majsterkowiczom, którzy podejmą się trudu układania i wykończania drewnianych podłóg.


  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *