Strony

Najnowsze wpisy

Najnowsze komentarze

  Kwiecień 2021
  P W Ś C P S N
   1234
  567891011
  12131415161718
  19202122232425
  2627282930  

  Ogólne zasady układania podłóg z desek struganych i desek posadzkowych

  Ogólne zasady układania podłóg z desek struganych i desek posadzkowych

  Podłogi z desek z litego drewna lub desek klejonych mocuje się na gwoździe do ułożonych legarów. Legary powinny być idealnie wypoziomowane. Wymiary przekroju poprzecznego legarów wynoszą od 8X4 cm do 10X6 cm. Rozstaw legarów jest uzależniony od grubości desek.

  Dla desek posadzkowych stosuje się rozstaw 50 cm, zaś dla desek struganych z litego drewna od 60 do 80 cm. Deski posadzkowe mogą być również przyklejane bezpośrednio do betonowego podłoża.

  Pracę przy układaniu podłogi z desek rozpoczyna się od przybicia pierwszej deski wzdłuż tego boku pokoju, który jest prostopadły do legarów. Pierwszą deskę przybija się w odstępie 2 cm od ściany. Do przybijania desek należy stosować gwoździe z krytym łbem, lub wbijać je ukośnie w dolny występ wpustu. Tę drugą metodę można stosować jedynie przy deskach łączonych na wpust i pióro.

  Do pierwszej deski przykłada się kolejną, dociska do poprzedniej za pomocą klamry i klina z twardego drewna i przybija gwoździami. Ostatnią deskę dociska się klinem do ściany i przybija gwoździami z góry. Gwoździe należy wbijać jak najbliżej ściany, aby ich łby mogła przykryć listwa przypodłogowa.

  Klejone deski posadzkowe można przyklejać do betonowego podłoża klejem, podobnie jak płyty mozaikowe.


  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *