Strony

Najnowsze wpisy

Najnowsze komentarze

  Sierpień 2021
  P W Ś C P S N
   1
  2345678
  9101112131415
  16171819202122
  23242526272829
  3031  

  Jak zbudować altanę z drewna klejonego warstwowo

  Jak zbudować altanę z drewna klejonego warstwowo

  Pokażemy szczegółowo, jak zrobić własnymi rękami drewnianą kwadratową altanę o wymiarach 4 na 4 m z klejonego drewna warstwowego pod czterospadowym dachem.

  Zaczynamy od zaznaczenia obwodu i położenia fundamentu . Kopiemy dziury w sumie 16 sztuk na głębokość 500 mm, na dno wylewamy tłuczeń i piasek, zalewamy 500 mm mieszanki betonowej, układamy siatkę zbrojeniową i wypełniamy zaprawą, układamy bloki na wierzchu. Na bloczkach kładziemy hydroizolację pokrycia dachowego.

  Teren pod budowę należy oczyścić z gruzu, a górną żyzną warstwę należy usunąć na obwodzie przyszłej drewnianej altany

  Kolejnym etapem jest dolna rama. Układamy i mocujemy kantówki o przekroju 150 * 150 mm na obwodzie. Wewnątrz z desek 150 * 50 montujemy podstawę przyszłej podłogi. Następnie w zależności od poziomu odsłaniamy słupki pionowe – podpory altany wykonujemy z kantówek o wymiarach 150 * 150 mm. Mocujemy je do metalowych narożników.

  Pamiętaj, aby sprawdzić pionowe kolumny za pomocą linii pionu

  Łączymy wszystkie podpory od góry za pomocą kantówki 150 * 150 mm. Od boków, aby wzmocnić ramę, w niektórych miejscach między słupkami pionowymi montujemy zworki, mają one ten sam przekrój, co podpory.

  Na środku altany montujemy 2 pionowe belki, od góry łączymy je drewnianym kwadratem – torusem, posłuży jako podstawa dla drugiej kondygnacji dachu.

  Wycięcie do mocowania ramy powinno być wykonane w połowie kantówki.

  Dach

  Przymocowujemy krokwie do torusa. Pochodzą z kantówki 150 * 50 mm, są połączone za pomocą specjalnego metalowego uchwytu. Instalujemy wieżyczkę na torusie.

  Narożniki muszą być ze stali ocynkowanej

  Obij krokwie sklejką odporną na wilgoć. Dach jest czterospadowy z małą wieżyczką pośrodku. Wysokość do węzła górnego kalenicy 5 m. Dach pokrywamy miękką dachówką bitumiczną.

  Do pokrycia dachu odpowiednia jest odporna na wilgoć sklejka o grubości 12 mm

  Podłoga

  Lepiej jest wykonać podłogę wykończeniową z ryflowanej deski tarasowej. Na podstawie, w poprzek drewnianej belki, układane są specjalne belki prowadzące, do których mocuje się deski tarasowe za pomocą spinek.

  Podłoga z deski ryflowanej nie boi się wilgoci i nie wymaga dodatkowej obróbki, łatwa w utrzymaniu czystości.

  W przęsłach, między pionowymi słupkami, montujemy kraty z pręta o mniejszym przekroju i oprawiamy je listwami. Wszystkie elementy drewniane traktujemy środkami antyseptycznymi, środkami ogniochronnymi i farbami.

  Możesz samodzielnie wykonać ozdobne drewniane kraty, wzór może być dowolny

  W pobliżu altany można zrobić osobną platformę, na której zostanie zainstalowany grill. Na obwodzie altany sadzi się kwiaty i krzewy. Pozostaje tylko zawiesić zasłony i ułożyć meble .

  Do wykończenia altany zwykle stosuje się barwiony olej i farbę zewnętrzną.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *