Strony

Najnowsze wpisy

Najnowsze komentarze

  Maj 2021
  P W Ś C P S N
   12
  3456789
  10111213141516
  17181920212223
  24252627282930
  31  

  Jak samemu wykonać drewnianą altankę z bali

  Jak samemu wykonać drewnianą altankę z bali

  Na naszych działkach i w ogrodach stawiamy drewniane lub murowane altany. Zazwyczaj te pierwsze wyglądają bardziej estetycznie, szczególnie jeśli wybierze się jakiś oryginalny projekt. Na pewno warto wziąć pod uwagę postawienie altany z bali.

  Góralskie altany są bardzo stylowe. Jeżeli właśnie taki obiekt stanie w naszym ogrodzie lub na naszej działce, to warto dobrać do niego również ludowe meble oraz ewentualnie inne przedmioty stanowiące wystrój ogrodu. Czy można taką altanę zbudować samodzielnie? Jeśli ktoś posiada pewne umiejętności w tym kierunku, a także jakieś doświadczenie, to na pewno tak. Trzeba tylko wiedzieć jak się za to zabrać. Z pewnością należy zacząć od projektu, a potem realizować go wykonując kolejne elementy konstrukcji altany. Zaczynamy oczywiście od wykopania fundamentów i wypełnienia ich betonem lub żelbetonem. Następnie kładzie się bale podwalinowe, na których będą układane wszystkie pozostałe. Są one dosyć ciężkie, chociaż ze względu na rozmiary altany nie aż tak, jak w przypadku budowy domu z bali. Pomiędzy balami układa się filc. Ponieważ pełni on rolę uszczelniacza, to nie jest absolutnie niezbędny w przypadku altan. Jednak z drugiej strony wygląda ładnie i bardzo charakterystycznie dla góralskiego stylu. Warto więc go użyć. Z kolei na narożach stosuje się kliny z drewna, które powinny zostać wbite w otwory zrobione w balach. Dodatkowo używane są także kotwy ze stali, które wzmacniają połączenia między balami.

  Kiedy konstrukcja z bali jest już gotowa trzeba wykonać więźbę dachową z desek. Potem używa się zwykle papy, żeby zabezpieczyć dach przed przemakaniem i wykańcza się go wybranym materiałem. Z pewnością do altany z bali bardzo pasuje strzecha. Pokrycie dachu strzechą nie stwarza obecnie jakichś specjalnych problemów. W związku z tym śmiało można wziąć to pod uwagę. Góralska altana w ogrodzie lub na działce robi naprawdę bardzo dobre wrażenie. Aż chce się w niej wypoczywać czy jadać posiłki. Skoro można zbudować dom z bali, to tym bardziej altanę ogrodową. Trzeba tylko zdobyć odpowiednie materiały i zabezpieczyć je przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i owadami.


  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *