Strony

Najnowsze wpisy

Najnowsze komentarze

  Sierpień 2021
  P W Ś C P S N
   1
  2345678
  9101112131415
  16171819202122
  23242526272829
  3031  

  Dusza domu z drewna

  Od kilkunastu lat panuje moda na domy z bali. Takie domy stawia się bardzo szybko i można w nich od razu zamieszkać. Oprócz fundamentu i podłogi oraz komina na gruncie nie wymagają wykonywania żadnych prac mokrych, dlatego można je stawiać przez cały rok. Ze względu na naturalny budulec domy z bali uważa się za bardzo zdrowe polecane są głownie alergikom. Dzięki niedużej grubości ścian powierzchnia użytkowa takich domów jest większa niż murowanych o tym samym obrysie. Metoda takiego budowania jest bardzo stara: w ten sposób budowano zarówno dworki, jak i chałupy wiejskie które mają ponad 100 lat. Do uszczelniania stosowano wtedy sznury, pakuły, wióry a także i mech.

  Obecnie bale większość domów buduje się z bali z drewna świerkowego lub sosnowego, wysuszonego komorowo do wilgotności 14-18%. Podczas suszenia na balach pojawiają się drobne rysy, które jednak nie wpływają na jakość budulca. Do budowy stosowane są bale prostokątne czterostronnie strugane, zwykle grubości od 8 do 11 cm. Łączy się je w tradycyjny sposób. Są też bale okrągłe średnicy 14, 16, 18, a nawet 23 cm z wyfrezowanymi gniazdami i zamkami.

  Bale impregnuje się poprzez zanurzenie w wodnym roztworze soli boru lub pomalowanie preparatem o właściwościach ogniochronnych i grzybobójczych

  Domy z bali maja dużo korzyści. Ogrzanie domu z drewna wymaga mniej energii niż w przypadku budynków z innych materiałów. Domy z drewna, dzięki niższym kosztom ogrzewania, oznaczają nie tylko korzyść dla kieszeni właściciela. Mniej energii potrzebnej do ogrzania domu oznacza jednocześnie, że przy wytwarzaniu energii cieplnej z gazu i węgla, używanych powszechnie w polskich domach i ciepłowniach, do atmosfery zostanie uwolnione mniej dwutlenku węgla. Domy z bali są ekologiczne 😀

  Domy z bali maja tez walory estetyczne gdyż zbudowany jest z setek drewnianych elementów, z których każdy jest niepowtarzalny i sam w sobie dekoracyjny. Nie ma dwóch takich samych domów nawet w oparciu o jeden projekt. W takich domach panuje korzystny mikroklimat wnętrza, przyjazny człowiekowi: ciepły zimą i chłodnym latem. W budynku o ścianach z bali mamy piękną fakturę ścian, która nigdy się nie znudzi. Wbrew pozorom domy takie mają tez wysoka odporność ogniowa dzięki zastosowaniu elementów o masywnych przekrojach.

  Drodzy Państwo! Pozostaje budować i spełniać swoje marzenia na dom dla pokoleń 😉


  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *